Aceasta leapsa a pornit de la Mistocareala, iar eu am primit-o de la Aurarusu, careia ii multumesc inca o data.
Daca eram un anotimp- eram primavara, cu miros de flori si verde.
Daca eram o luna- eram mai, cald, dar nu exagerat.
Daca eram o zi a saptamanii- eram sambata, eram libera.
Daca eram o parte a zilei- eram crepuscul, nici intuneric, nici lumina.
Daca eram o virtute- eram curaj, taria de a infrunta valurile vietii.
Daca eram o planeta- eram Leda, luna lui Jupiter.
Daca eram un lichid- eram Prigat, capsuni cu banane.
Daca eram o stare a vremii- eram zefirul, vant de primavara.
Daca eram un instrument- eram chitara, uneori rock, alteori folk.
Daca eram un sentiment- eram iubire, fara ea nimic nu conteaza.
Daca eram un gest- eram o ridicare de spranceana, inca ma mir.
Daca eram un sunet- eram ras de copil inocent.
Daca eram un cantec- eram Libero, Fabrizio Moro.
Daca eramun simbol- eram o ramura de maslin, pacea.
Daca eram un oras- eram Ploiesti, orasul copilariei mele.
Daca eram un gust- eram dulce amarui, nimeni nu e perfect.
Daca eram o aroma- eram iasomie, gingasie.
Daca eram o culoare- eram coaja de portocala, pofta de viata.
Daca eram o parte a corpului- eram ochii, sinceritate si uimire.
Daca eram un dr_g- eram tigarea, e parte din viata mea.
Daca eram un accesoriu- eram bratara, ma poti vedea, ma poti atinge.
Daca eram un produs de machiaj- eram rimel, te scot in evidenta.
Daca eram o materie- eram educatie fizica, usor si sanatos.
Daca eram un personaj de desene animate- eram Bambi.
Daca eram o forma- eram cub, multe fete, toate identice.
Daca eram un numar- eram 4, din pura superstitie.
Daca eram o masina- eram BMW X5, puternica fara sa atraga atentia.
Daca eram o haina- eram blugi, libertate de miscare.
Dau aceasta leapsa mai departe lui Pavel Ionut, Florin Rusanu. Bine-nteles ca o poate prelua oricine mai doreste.
Rusoaica draga, te invit sa raspunzi pe blogul tau! :)
Într-o lume plină de nuanțe și arome, îmi găsesc plăcerea de a mă descrie prin intermediul comparațiilor, transformând trăsăturile mele în metafore colorate ale naturii. Dacă aș fi o bucată de fruct în acest vast pomicultural al existenței, cu siguranță aș fi o portocală.
În primul rând, portocala emană o vitalitate strălucitoare și un aer revigorant. La fel cum coaja sa strălucește în lumina soarelui, așa și personalitatea mea radiază o energie pozitivă și luminoasă. Gustul dulce și acru al portocalei reflectă diversele nuanțe ale trăsăturilor mele, o combinație armonioasă de zâmbete și povești pline de savoare.
Asa cum portocala este plină de sucul său proaspăt, îmi exprim cu bucurie ideile și pasiunile, hrănind sufletele celor din jur. Textura sa jucăușă și suculentă poate simboliza versatilitatea mea, capabilă să mă adaptez la diverse medii și situații cu aceeași naturalețe cu care portocala se integrează în diferite rețete culinare.
Portocala este și ea o combinație de dulce și acru, simbolizând complexitatea și echilibrul. În felul acesta, mă văd ca o persoană care îmbină armonios trăsături opuse pentru a crea o experiență de viață autentică și bogată în diversitate. Asa cum portocala își păstrează prospețimea chiar și în mijlocul provocărilor, îmi mențin optimismul și reziliența în fața adversităților.
Comparându-mă cu o portocală, mă regăsesc în acea plăcere subtilă de a explora metaforele și a aduce la viață aspecte ale personalității mele prin intermediul fructelor. În final, a mă descrie prin comparații de genul acesta devine nu doar o formă de auto-cunoaștere, ci și o modalitate captivantă de a împărtăși cu ceilalți esența unică a propriei mele ființe.
Preluăm, preluăm. Şi un mic sfat: schimbă tema cu una care îţi aduce mai multe articole pe pagina principală, asta e destul de obositoare…
Deja antica dar cu mult farmec ! :)
Avem cateva in comun :)
Cateva … mai multe. La vremea cand am scris-o am mai gasit cate ceva in comun cu altii, dar la nimeni atat de multe ca la tine. ;)
Nu mă pot abține, zău așa! :”>
Dacă eram un anotimp – eram primavara și eu, că înflorește totul.
Daca eram o luna – Idem, mai.
Daca eram o zi a saptamanii – eram vineri, când weekendul abia începe.
Daca eram o parte a zilei – definitely night! Sunt nictofilă declarată.
Daca eram o virtute – Eram, de fapt sunt, loialitatea, fidelitatea, statornicia.
Daca eram o planeta – Saturn, să stau cocoțată pe inelele lui, să mănânc înghețata neptuniană și să îmi legăn picioarele în gol :D
Daca eram un lichid – apă, că e simplă, grațioasă și indispensabilă.
Daca eram o stare a vremii – eram iarna, ca să mă completeze o primăvară…
Daca eram un instrument – ori pian, ori chitară electrică. Singurele instrumente la care cânt.
Daca eram un sentiment – de trei ori iubire, punct!
Daca eram un gest – Incredibil! Și eu am gestul de ridicat din sprânceană, când mă mir! Însă aleg zâmbetul, e aducător de fericire.
Daca eram un sunet – Cred că aș fi fost tăcere. Mă pricep mai mult să ascult decât să vorbesc.
Daca eram un cantec – Für Elise, și mă cântam o singură dată, pentru cine trebuie.
Daca eram un simbol – eram cercul, fără început și sfârșit.
Daca eram un oras – eram Brașov, pentru că mă obsedează.
Daca eram un gust – Unii spun că sunt dulce..eu știu? :”>
Daca eram o aroma – eram parfum de regina nopții sau de tei, noaptea.
Daca eram o culoare – Negru sau roșu. Sau negru și roșu.
Daca eram o parte a corpului – eram buze sau mâini, să simt.
Daca eram un drog – tot țigara și eu.. :/
Daca eram un accesoriu – eram o cruciuliță mică.
Daca eram un produs de machiaj – ruj, i guess..hard to decide.
Daca eram o materie – Eram Limba Română, să îmi descătușez legal și irefutabil pornirile de Grammar Nazi.
Daca eram un personaj de desene animate – Alba ca Zăpada, că e prostuță ca mine și crede tot.
Daca eram o forma – amorfă, să mă formeze cine trebuie și merită.
Daca eram un numar – eram 3, tot superstiție.
Daca eram o masina – eram Volkswaggen Bora
Daca eram o haina – eram o rochie victoriană cu multă dantelă și corset, ca pentru orice goth chick ;;)
Gata, mă simt mai mulțumită! :D
Ah, e pacat ca aceste raspunsuri sa se piarda la un articol care mie imi este tare drag, dar la care ajung in jur de 10-20 vizitatori pe an. Pune-le pe blogul tau, rusoaica sensibila!
Ce de asemanari!
Daca dai invitație oficială, pun, zău că pun! :))
Dau, cum sa nu dau! Macar atat sa fac si eu pentru tine. :))) Stai o clipa!
Raspuns și eu, + adăugat website la loc sigur, în blogroll, să fie la îndemână. :)
:) Te-am pus si eu pe 4 dintre blogurile mele.
Yoy, ce onoare! Da’, să știi, nu te-am adăugat cu scopul de a mă adăuga și tu pe mine, serios! Chiar îmi place ceea ce citesc la tine, și după cum observi, sunt foarte selctivă, blogroll-ul meu îl înumeri pe degetele de la o mână :))
Nici eu nu am facut-o din motive ascunse. Pur si simplu asa am simtit. :)
*Happy-Happy* *Joy-Joy* :D
:)) De ce ai comentariile inchise?
Nu reusesc sa comentez nici macar acolo unde ai comentariile deschise. Ori sunt deja prea obosita, ori blogul tau isi rade de mine. :)))
Vaaaai! Stupid, bad, bad plugin! Mi-am instalat unul acum cateva zile, care spunea el ca e tare si mare…si uite ce imi face, imi inchide comment-urile! :”(
L-am dezactivat, poti comenta acum…
Sowy!
Dupa cum deja probabil te-ai obisnuit, cu timpul stau foarte prost… Dar va veni si vremea cand voi recupera. :)