Skip to content

Iubesc Viața

Blog generalist cu amprentă personală

Menu
  • Prima pagină
  • Cărți
  • Autobiografice
  • Imaginar
  • Blogosfera
  • Menajerie
  • Informații
  • Educație
  • Blogroll
  • Vienela
  • Etsy Shop
Menu

Nu suport parfumurile dulci

Posted on June 28, 2012June 1, 2025 by Vienela

Nu suport parfumurile prea dulci, mai ales dacă sunt folosite excesiv, îmi întorc stomacul pe dos, şi eu stau tare prost cu ficatul.

Nu suport scrumiera plină de chiştoace, deşi fumez un pachet de ţigări pe zi. Scrumiera plină este dezgustătoare şi răspândeşte un miros urât.

Nu suport vânzătoarele care, de când fac primul pas în magazin, mă întreabă ce doresc. Se ţin după mine, nu îmi lasă timp să mă uit la nimic, sunt exagerat de serviabile şi mă simt sufocată de acest exces de zel.

Nu suport bormaşina cu care vecinul de deasupra îmi trezeşte copilul în fiecare zi. Dacă reuşesc să pun mâna pe ea vreodată, garantat nu va mai avea cu ce să facă tâmplărie în casă.

Nu suport oamenii care mă caută doar când au nevoie de ajutor. Când am eu nevoie de prieteni, pe unde stau ascunşi?

Nu suport ceaiul rece şi fără lămâie. Ador aroma de cimbrişor, cea de mentă şi de tei.

Nu suport să mai primesc cereri de participare la jocurile de pe Facebook. Îi voi bloca pe toţi cei care mă vor mai plictisi cu aşa ceva.

Nu suport muzica dată la maxim în apartament. În general nu suport muzica dată la maxim.

Nu suport cafeaua cu aromă de altceva (ciocolată, whisky etc). Nu suport cafeaua dulce. Nu suport cafeaua “verde”.

Nu suport mâncarea nesărată, deşi mai am doar un rinichi. Mai bine bolnavă de rinichi, decât de ficat.

Nu suport să am şefi mai proşti decat mine. Şi chiar am avut, dar am scăpat de ei când mi-am dat demisia.

Nu suport gândul că bietul Connect-R nu doarme toată vara. I-aş prescrie un ceai sau lapte cald seara, după cină.

Nu suport să fiu dată la o parte de la calculator. Sunt atât de egoistă în această privinţă, încât aş fi în stare să dorm pe fotoliu, să nu îmi ocupe cineva locul.

Nu suport tusea asta care nu îmi mai trece. Să fie un început de sfârşit?

Nu suport… multe. :-P

O tristete apasatoare

Topita de placere

 

39 thoughts on “Nu suport parfumurile dulci”

  1. zdwub says:
    June 28, 2012 at 3:19 pm

    “Nu suport gândul că bietul Connect-R nu doarme toată vara” asta e cea mai cea =)) in rest pot sa zic ca la unele ne asemanam :))

  2. Gabriela Bumb says:
    June 28, 2012 at 3:32 pm

    Subscriu la tot ce-ai scris. Foarte drăguţo-amuzant postul.

  3. florentin says:
    June 28, 2012 at 3:39 pm

    cu tusea e maica-mea !

  4. Alexandra Cristea says:
    June 28, 2012 at 3:49 pm

    Nici eu nu suport bormaşina care se aude numai la orele când somnu’ mi-e cel mai dulce. Eram şi eu fericită că a venit vacanţa şi pentru mine şi acum mă apucă nervii în fiecare dimineaţă.
    P.S: haioasă rău faza cu connect-r!:))

  5. Intuneric says:
    June 28, 2012 at 4:37 pm

    Sa fie o legatura intre tuse si pachetul de tigari zilnic?

  6. ana says:
    June 28, 2012 at 4:53 pm

    Problema cu jocurile de pe facebook o am și eu, dar am găsit soluția ;)

    Este un video care îți arată exact ce trebuie să faci ca să blochezi jocurile.

    Referitor la celelalte, eu nici eu nu suport parfumurile dulci și acele vânzătoare (cu accent pe ”acele”). Mai nou nu suport secretarele (le-am dedicat pe blog un articol întreg din cauza situației în care m-au pus zilele trecute…).

  7. Bucur says:
    June 28, 2012 at 6:32 pm

    tigarile cum de le suporti…

  8. gabi says:
    June 28, 2012 at 6:41 pm

    Nu suport berea calda, nu suport curvele, nu suport lumea perversa, nu suport parlamentarii, nu suport prostii aia de se cred inteligenti, etc. Era buna o leapsa :)

  9. Dan says:
    June 28, 2012 at 7:34 pm

    Vienela si totusi le suporti…
    Esti tare Gabi, sunt si eu la fel, hai fa tu leapsa!

  10. Andrei S says:
    June 28, 2012 at 8:51 pm

    :) Nu suport taximetristi care stau la gara si ma intreaba unde merg inainte sa ma urc in acel taxi… am si eu o astfel de lista in creier :))

  11. elly weiss says:
    June 28, 2012 at 8:52 pm

    Vienela, o sa risc si eu o intrebare ;)
    Pe mine ma suporti? :)))
    Ca am vazut ca nu uporti “multe”… si m-am gandit ca pot fi incadrata acolo ;)

  12. Bancul Zilei says:
    June 29, 2012 at 5:26 am

    Prea tare asta :)))
    Dar din pacate nu e adevarat! A fost prins dormind de catre Cabral :)

  13. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:19 am

    Tu esti mai pretentioasa decat mine. :)) Citesc mereu despre cate ceva ce nu suporti. :-P

  14. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:20 am

    Multumesc, Gabriela. Chiar asa bine ne potrivim? :))

  15. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:20 am

    Mereu o patesc vara… :))

  16. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:21 am

    Vecinul meu nu tine cont ca este vara sau iarna, dimineata sau seara. Tot timpul mestereste cate ceva. :((

  17. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:22 am

    Nu. Este o legatura intre tuse si toate geamurile casei deschise. :))

  18. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:23 am

    Bine ca stiu cum sa scap de invitatiile alea tembele. Merci.
    Nu am reusit sa mai intru zilele astea, am fost cam aglomerata. Il voi citi.

  19. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:24 am

    Nu iti poti imagina cat de mult imi plac. :))

  20. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:25 am

    Nu am vrut sa fiu chiar asa rautacioasa. :))
    O poti transforma in leapsa, vad ca ai multe de spus. :))

  21. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:27 am

    Unele nu pot fi evitate… :((
    Imi pare rau ca nu am facut-o sub forma de leapsa, dar va puteti inspira. ;)

  22. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:28 am

    Uitasem… Nu suport taximetristii care intreaba pe unde sa o ia… ca sa isi dea seama daca esti abia coborat din copac sau te-ai mai plimbat cu taxiul.

  23. Vienela says:
    June 29, 2012 at 3:29 am

    :)) Tu esti una dintre preferatele mele. Stiai deja! ;)

  24. Bogdan Andrei says:
    June 29, 2012 at 9:52 am

    Eu nu suport Romania!

  25. spanac says:
    June 29, 2012 at 10:02 am

    he, lol…
    sunt multe.
    apropos de ce-am zis eu ce zici?

  26. Nice says:
    June 29, 2012 at 9:40 pm

    Amuzanta rau fara cu Connect-R. :)) M-a bufnit instant rasul…in conditiile in care numai vesela nu sunt. :P
    Nici eu nu suport parfumurile…tari, persistente, acelea orientale. Cafea cu aroma de altceva nu am incercat, m-ai facut curioasa, dar ador ceaiul rece fara lamaie. :D

  27. Foto de inginer says:
    June 30, 2012 at 9:48 am

    hahaha…imi place ca nu suporti …multe !!!

  28. Rudolph Aspirant says:
    June 30, 2012 at 12:41 pm

    Eu as propune o motiune legislativa de a acorda la nivel de drept international de om dreptul legal pt toti oamenii de a nu suporta parfumurile prea puternice (chiar si de calitate) + vanzatorii care ti se baga in suflet prea insistent chiar asa din prima.

  29. elly weiss says:
    July 1, 2012 at 10:06 am

    Am riscat…am castigat :))
    Multumesc.
    Sa ma ierti ca in ultima vreme sunt ca o musca fara cap. Fac eforturi mari sa onorez unele angajamente…la blogosfera ma refer.

  30. Vienela says:
    July 1, 2012 at 3:34 pm

    Suntem in aceeasi situatie. Nu reusesc sa gasesc destul timp, desi fac eforturi considerabile. :))

  31. Vienela says:
    July 1, 2012 at 3:34 pm

    Romania nu are nici o vina. Este o biata tara locuita de oameni buni si de unii mai putin buni. :((

  32. Vienela says:
    July 1, 2012 at 3:37 pm

    Abia astazi le-am citit, sunt ocupata pana peste cap. Toti avem liste cu lucruri care ne enerveaza. :))

  33. Vienela says:
    July 1, 2012 at 3:39 pm

    Am baut de cateva ori sau mai bine spus am gustat cafele cu diverse arome, mi s-au parut oribile.
    La fel mi se pare si ceaiul de orice fel, daca nu are lamaie.
    Daca am reusit sa te fac sa razi, inseamna ca mi-am atins scopul.

  34. Vienela says:
    July 1, 2012 at 3:40 pm

    Uneori nici pe mine nu ma suport, dar ramane intre noi. :))

  35. Vienela says:
    July 1, 2012 at 3:41 pm

    Daca propui tu asa ceva, lupt alaturi de tine fara nici o ezitare. :))

  36. Pingback: Floare de colţ | Iubesc Viaţa
  37. Pingback: Metode dezgustătoare | Iubesc Viaţa
  38. Pingback: Când pisica nu-i acasă, copilul isi face blog… | Iubesc Viaţa
  39. Pingback: La munca, la un italian | Iubesc Viaţa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

carte de povesti pentru copii
Povești pentru copii
carti de povesti pentru copii
Povești de noapte bună copii
Cărți educative pentru copii în română
Cărți pentru copii Învață culorile
carti in limba romana
carti de povesti pentru copii

Te-ar putea interesa:

  • Carti ilustrate pentru copii
  • Carti religioase pentru copii
  • Povesti despre stele pentru copii
  • Povesti de noapte buna
  • Top cărți beletristică pe care să le citești în 2021
  • Povestea unui câine ciobănesc corb
  • Povesti scurte in imagini

Vienela – Iubesc Viața

vienela iubesc viata poza

Despre Vienela

  • Cart
  • Checkout
  • Contact
  • Despre Vienela
  • My account
  • Pagina de test
  • Politică de confidențialitate
  • Politică fișiere cookies
  • Shop
  • Suntem făcuți să mergem înainte

Citesc:

  • Cărți de povești
  • Sărutul ploii
  • Self-Care Journals
  • Jurnale pentru femei
  • Jurnal de catel
  • Vieneland
  • Children’s Books New Releases
  • Caietul Cristinei
  • Grădina cu povești
  • Idei de cadouri
  • Scrisoare de la Mos Craciun pentru copii
  • Etsy Gemstone Jewellery
  • Buna dimineata la cafea
  • Jurnalul unui Sultan
  • Eva catre Adam
  • Salcamul dintr-un caz real
  • Meditatii in desert
  • O noapte incendiara
  • Omul se trage din maimuta?
  • Atacul de panica
  • Legenda legendelor
  • Nu am dansat decat o vara
  • Cele mai bune si mai citite bloguri
  • Epistola catre o epava
  • Cel mai frumos martisor
  • Bloggeri si scriitori
  • Cimitirul sperantelor inchise in sticle
  • Cum iti traiesti viata?

S-ar putea să îți placă și ce am scris în anii trecuți

©2026 Iubesc Viața | Design: Newspaperly WordPress Theme